filmy na DVD - dětské pohádky - animované - nejlepší české filmy a komedie i černobílé - dobrodružné historické akční rodinné a romantické filmy - kolekce filmů na DVD - eshop dvd.kup-si.cz

  • STAROVĚKÉ MEGASTAVBY dvd 1 HAGIA SOFIA
    STAROVĚKÉ MEGASTAVBY dvd 1 HAGIA SOFIA

STAROVĚKÉ MEGASTAVBY dvd HAGIA SOFIA Chrám boží moudrosti Ayasofya

Kód zboží: pošetka

dokumentární film série odhakující vznik jedinečných staveb

  • Cena:24,00 Kč
  • Dostupnost: Skladem (1 ks)
Množství:

STAROVĚKÉ MEGASTAVBY dvd HAGIA SOFIA Chrám boží moudrosti Ayasofya

Série DVD odhalující vznik jedinečných staveb

STAROVĚKÉ MEGASTAVBY

 

HAGIA SOFIA

Lidské civilizace odjakživa staví velké stavby, symbolizující jejich význam a moc, které okouzlují i další generace svou krásou, vznešeností, mohutností či technickou dokonalostí.


Ačkoliv se některá lidská společenství přežijí a zaniknou, stavby, které postavila, často nadále existují jako velkolepý odkaz na minulost.

Podívejme se společně na to, jaké stavební techniky lidé na těchto velkolepých stavbách používali, z jakých materiálů stavěli a jak je získávali. Podívejme se do minulosti na osobnosti, které tyto stavby nechali stavět, na jejich pohnutky a sny. Podívejme se na to, jak byly stavby financovány a jak je vnímal okolní svět.

Hagia Sophia

Chrám Boží moudrosti známý jako Hagia Sofia, či turecky Ayasofya byl vystavěn na příkaz byzantského císaře Justinina a vysvěcen v roce 537. Do roku 1453 sloužil jako křesťanská patriarchální bazilika, po dobytí Konstantinopole-Istanbulu Osmany byl přeměněn na mešitu a později opatřen čtyřmi minarety. V roce 1934 byl na příkaz prvního tureckého prezidenta Kemala Ataturka sekularizován a přeměněn na muzeum. Jedná se o velkolepou stavbu obsahující unikátní stavební prvky, zejména v době stavby nevídanou a dlouho nepřekonanou kupoli hlavní lodi, po technické stránce však poněkud kontroverzní.

Zvuk: 2.0 česky

Obraz: 4:3

Délka: 55 min.

 

DVD film.kup-si.cz